[Recenzja] Beyond the Wall of Sleep
joe slater

Niewielu pisarzy potrafiło układać zdania tak, że ciarki przechodziły od opisu nawet twarzy człowieka. Lovecraft był jednym z nich, a jego opowiadania potrafią skutecznie zniechęcić do spania w nocy nawet największych twardzieli karmionych od dziecka kinowymi horrorami. Wszystko dlatego, że panująca w jego tekstach niepokojąca, tajemnicza i mroczna atmosfera jest jednocześnie bardzo egzotyczna — “przestarzały język” pełen form grzecznościowych, czy opisów technologii z dawnych czasów — i bardzo dzisiejsza. Bo przecież każdy przynajmniej raz zastanawiał się chociażby nad znaczeniem snów.

W opowiadaniu “Poza murem snu” Lovecraft poruszył właśnie ten temat, a podsumowanie fabuły pozwolę sobie przekopiować ze świetnej polskiej strony poświęconej jego twórczości:

Joe Slater, prymitywny mieszkaniec gór Catskill w napadzie szału morduje innego mężczyznę. Zostaje zamknięty w szpitalu dla obłąkanych, w którym pracuje bezimienny narrator opowieści. Slatera męczą koszmary, doznaje kosmicznych wizji, których nie jest w stanie nawet opowiedzieć w wyniku swego braku wykształcenia. Jayron Hosley Narrator pragnie poznać tajemnicę Slatera. Adidas Zx 850 Homme To, co uda mu się odkryć za pomocą niezwykłego urządzenia, przejdzie jego najśmielsze wyobrażenia.

I wbrew pozorom nie jest to przesadnie brutalna, czy tandetna książeczka o niczym. Andrew Heaney Baseball Jersey Jest raczej “piękna”, szczególnie dzięki fragmentom z samego końca, których oczywiście nie zdradzę, bo…

…jeżeli nie sięgacie z reguły po książki, ale chętnie sięgnelibyście po interesującego indyka, to Francuzi z Visual Test mają dla was prawdziwą gratkę. Nike Air Max 2017 Femme Grę z gatunku popularnych w Japonii powieści wizualnych (czyli ścian tekstu do przeklikania pomieszanych ze statycznymi obrazkami ilustrującymi treść), ale wykonaną europejską ręką. nike air zoom pegasus 33 femme W tym wypadku jest to po prostu treść opowiadania Lovecrafta wrzucona w ramki, przyozdobiona kilkoma rysunkami. I muzyką. Scarpe Air Jordan 3.5 Świetną muzyką utrzymaną w klimatach dark ambientu pokroju Lustmord, która do klimatu pasuje idealnie.

Niestety grafiki w tym wszystkim jest niewiele — większość historii ozdobiona jest czarnym tłem i zmieniającymi się od czasu do czasu ramkami. Air Jordan 4 Całą “fajność” wrażenia, jakie wywołuje gra, buduje więc głównie połączenie dźwięków i świetnej treści — doskonałego opowiadania Lovecrafta. Jeżeli nie mieliście z “Beyond the Wall of Sleep” do czynienia, to szczerze polecam. Chociażby dlatego, że visual novels to jeden z najłatwiejszych do strawienia sposobów czytania książek, a i ten akurat tekst długi nie jest. W zależności od tego jak radzicie sobie z angielskim i na ile jesteście w stanie wyłapywać dawno nie używane już słówka z kontekstu, Beyond the Wall of Sleep powinno zająć wam od trzydziestu, do pięćdziesięciu minut. Warto!

Byłoby warto jeszcze bardziej, gdyby ilustracje pojawiały się częściej i gdyby ktoś przysiadł nad nimi na trochę dłużej. Air Jordan 11 Uomo

Mimo wszystko Beyond the Wall of Sleep wygląda dosyć ciekawie: ascetycznie, a przez to nie rozprasza.

Odpowiedz!