[Wywiad] Programowanie gier na handhelda na handheldzie? Wywiad z PsichiXem
smartphones

Telefony komórkowe już dawno przestały być tylko telefonami — coraz bardziej przypominają faktyczny komputer pod każdym względem: mogą służyć jako handheld do gier, odtwarzacz multimedialny, przeglądarka internetowa i tak dalej. new balance 1500 Wciąż pozostaje jednak jedna, zasadnicza bariera: o ile oprogramowanie PC-towe możemy tworzyć na tym samym urządzeniu, o tyle smartfonowe aplikacje musimy pisać na… Adidas Powerlift 2 Femme komputerze.

Okazuje się, że barierę tę można jednak znieść i, jak w tytule, bezproblemowo programować na samych komórkach. Po krótkim researchu Google podpowiada blog PsichiXa — prawdopodobnie pierwszego polskiego programisty, który wziął tego typu kodowanie na poważnie.

W jego przypadku zaczęło się z przymusu — rasowy koder nawet przy zepsutym sprzęcie czuje potrzebę oddawania się swojej pasji, więc kiedy laptop “zdechł”, PsichiX zaczął programować na komórce. nike air huarache soldes “Pomyślałem, że sprawdzę, czy można kodować na smartfonie i znalazłem w Google Play kilka przydatnych apek. W tej chwili nadal nie mam laptopa, ale przyzwyczaiłem się już do programowania w wolnych chwilach i… nie wyobrażam sobie robić tego w żaden inny sposób.”

PsichiX (a właściwie Patryk Budzyński) od lat, choć w pewnym sensie nadal amatorsko, siedzi w gamedevie. Chaussure Lebron James
Jest programistą z zamiłowania, zajmuje się — jak, zresztą, sam wspomina w swoim portfolio — programowaniem gier i aplikacji na platformę Windows oraz programowaniem stron internetowych. nike internationalist Aktualnie pracuje w Ganymede (właściciel http://www.gamedesire.com/), gdzie zajmuje się programowaniem gier online. cheap uggs classic mini Lubi też, co nie powinno nikogo zaskoczyć, brać udział w ogólnoświatowych jamach, z Global Game Jam i Ludum Dare na czele.

Ale, wracając — z czym można “zderzyć się” na początek, jeśli mamy zamiar zainteresować się programowaniem na Androidzie? Przede wszystkim z niekoniecznie przyjemnym, szczególnie dla młodszych programistów, powrotem do “retro” warunków kodowania. Środowisko nie jest w żaden sposób zintegrowane – “osobno masz edytor kodu (a właściwie notatnik), osobno kompilator, osobno generator projektów”. Między tymi aplikacjami często trzeba się przełączać, a i czas kompilacji nie zachwyca: “Moje aktualne, średniej wielkości aplikacje kompilują się ok. Chaussures asics 3 minut… więc jest czas na ewentualne szybkie poprawki i ponowną kompilację”. I chyba nie trzeba wspominać o wyższości fizycznej klawiatury nad wystukiwaniem czegokolwiek na ekranie dotykowym.

A co z samą ideą “programowania w tramwaju”? Według PsichiXa taki model tworzenia aplikacji naprawdę zdaje egzamin. adidas shoes Przede wszystkim wynika to z tego, ile czasu jest w stanie poświęcić na kod i gdzie tak właściwie ma zamiar go poświęcać – “od dawna tak funkcjonuję — nie mam czasu do przeznaczenia na dłużej, niż godzinę, więc często ratuje mnie ta dziesięciominutowa przerwa. I najlepsze — mogę właściwie pisać gdzie chcę!”. Asics Gel Lyte 3 Femme Ponadto uważa, że aplikacje pisane podczas przerwy na papierosa nie są skazane na porażkę i mogą spokojnie konkurować z tymi tworzonymi w tradycyjny sposób. new balance 420 foot locker Przeszkodą może być co najwyżej, oczywiście, wszystko poza kodem: “Bo co innego produkcja całej gry na telefonie. penny hardaway Ani grafiki, ani pięknych dźwięków w ten sposób nie zrobimy, nad czym ubolewam, ale skrycie czekam na dzień, w którym będzie to możliwe”.

PsichiXowi — co wiedzą ci nieliczni, którzy przeglądają jego bloga — udało się już stworzyć tym sposobem jedną grę. Cheap New Balance Adidas Ultra Boost Donna

Warunki miał idealne: wyjazd integracyjny, góry, masa czasu na klepanie kodu. adidas sneakers W wyniku zachcianki w zagranie w air-hokeja spod opuszków jego palców wyszło Black & White Hokey, które pobrać możecie z Google Play. Reuben Foster Jersey Nie jest to nic wielkiego i na pewno nie prezentuje w pełni możliwości ani programowania gier na handheldzie, ani samego PsichiXa, ale jako jako-taki przykład może posłużyć.

Co PsichiX planuje na przyszłość? Jak sam mówi, “jeszcze trochę poczekamy, zanim któraś z moich gier znajdzie się w top bezpłatnych. nike chaussures Muszę się nauczyć więcej o tym, czego potrzebują dzisiejsi gracze casualowi. Póki co DaftPad (do pobrania tutaj, świetna rzecz – red.), który był moim pierwszym projektem androidowym, bez jakiejkolwiek reklamy całkiem dobrze sobie radzi, co jest dla mnie wielkim zaskoczeniem”.

Programowanie na komórkach potrzebuje trochę czasu, zanim stanie się w wystarczającym stopniu użytkowe — zintegrowane środowisko czy bardziej zaawansowane oprogramowanie deweloperskie to podstawa. Do tego czasu spokojnie można się tym jednak zainteresować i próbować swoich sił, tym bardziej, jeśli mamy mało czasu na dłuższe posiedzenia, czy też w ogóle nie posiadamy PC-ta. Dobrym początkiem byłoby przeczytanie pierwszego wpisu na blogu PsichiXa. Lebron James Nike Air Max 2016 Dames blauw On sam zachęca całym sercem: “nie bójcie się dziwnych spojrzeń współbraci deweloperów czy obcych ludzi, polecam wszystkim twórcom androidowych gier ten sposób kodowania :).

06.11.2015 at 11:35

They’ll not be unbiased, but will as a substitute work as contractors for the park.

Odpowiedz!