o indie

Ciężko zakładać, żeby odwiedzający naszą stronę nie wiedzieli, czym są gry indie. Dobrze by jednak było ustandaryzować, co my, gryniezalezne.pl, uznajemy za indie — żeby uniknąć popularnych od dłuższego czasu kłótni na temat “co jest indie”.

Indie games to termin pochodzący z j. angielskiego, skrót od “independent video games”, czyli “niezależne gry wideo”. Generalnie chodzi tu o produkcje tworzone bez wsparcia finansowego producentów — bez rzędu piarowców, marketingowców i innych ludzi w garniturach nad głową. Z tego powodu gry indie przeważnie wydawane są drogą cyfrową i nie są tworzone z takim “rozmachem”, jak produkcje komercyjne.

Bazą tego, co indie ma do zaoferowania, jest brak ograniczeń narzucanych “z góry” w większych firmach – niezależni developerzy są w stanie wyprodukować gry, które w korporacjach by najzwyczajniej na świecie “nie przeszły”. Nikt nie zainwestuje w projekt gry ze światem zbudowanym z sześcianów, ani w humorystycznego RPG-a traktującego o Cthulhu, ani w produkcję opierającą gameplay o mordowanie muzułmanów. Ale można te gry stworzyć bez dofinansowania i mimo wszystko odnieść sukces.

Termin “indie” zaczął jednak ostatnimi laty przybierać na wartości i stał się modny. Programista pracujący nad pierwszym, amatorskim projektem lubi nazywać się “indie games developer”, ale wydzielony oddział wielkiej korporacji przeznaczony do tworzenia gier indie (jak wielopoziomowy to jest absurd) tytułuje się w ten sam sposób. Dlatego ciężko już rozstrzygnąć, które gry zasługują na miano gier niezależnych, a które powinny wstydzić się za podbieranie tego tytułu prawowitemu “podziemiu”.

My zakładamy, że nie ma sensu tego rozstrzygać.

Jeżeli mały developer — nawet pracujący pod firmą większą, bez znaczenia — zatytułuje się gdziekolwiek firmą tworzącą gry niezależne, za takiego też będziemy go uznawać i w kategorii przynależności do świata indie zostanie potraktowany na równi z amatorskimi projektami. Działa to też w drugą stronę — flashówki, których dziennie w internecie pojawia się kilkadziesiąt, uznajemy za indie w takim samym stopniu, jak gry pokroju Braida czy Minecrafta.

Tak więc niezależnie od tego, czy pracujesz sam, w zespole czy kasowej firmie — jeśli chcesz, żebyśmy napisali o twojej grze, nie miej oporów bezzwłocznie się z nami skontaktować – redakcja@gryniezalezne.pl :)!

Odpowiedz!